OLIMPIADA STATYSTYCZNA III EDYCJA - WYNIKI

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
17.01.2019

Organizatorami Olimpiady Statystycznej (OS) w roku szkolnym 2018/19 byli: Główny Urząd Statystyczny i Polskie Towarzystwo Statystyczne. Honorowy patronat nad Olimpiadą objęła Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, a ponadto zawody w województwie pomorskim odbyły się pod patronatem: Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Pomorskiego Kuratora Oświaty Moniki Kończyk oraz Posła do Parlamentu Europejskiego Jarosława Wałęsy.

Do zawodów szkolnych tzn. I etapu przystąpiło w województwie pomorskim 225 uczniów z 16 szkół ponadgimnazjalnych. Zawody szkolne w całym kraju odbyły się 4 grudnia 2018 r. i polegały na rozwiązaniu w ciągu 45 minut testu on-line składającego się z 29 pytań. Zgodnie z regulaminem do II etapu (okręgowego) zakwalifikowało się 49 uczniów z 16 szkół ponadgimnazjalnych.

Dnia 9 stycznia 2019 r. w Sopocie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się zawody okręgowe OS. Ostatecznie w zawodach wzięło udział 45 uczniów z 16 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa pomorskiego. Zawody polegały na rozwiązaniu w ciągu 90 minut testu pisemnego składającego się z dwóch części, zawierającego pytania i zadania. Przewodniczącą Komisji Egzaminacyjnej była Pani dr hab. Prof. UG Beata Jackowska.

W oczekiwaniu na wyniki zawodów uczestnicy i ich opiekunowie wysłuchali okolicznościowego wykładu pt. „Zarządzanie finansami osobistymi czyli o bogactwie, płynności i racjonalności w finansach osobistych” wygłoszonego przez Pana dr Adama Barembrucha. Laureatami zawodów okręgowych w województwie pomorskim zostali:

I miejsce – Patryk Chmielecki z IV klasy ZSE w Tczewie (uzyskał 66,1 pkt na 80 możliwych do zdobycia),

II miejsce – Patryk Kuźnik z III klasy III LO w Gdyni (64,8/80 pkt),

III miejsce – Piotr Cichacki z III klasy V LO w Gdańsku (64,0/80 pkt). 

Laureaci zdobyli cenne nagrody rzeczowe i upominki ufundowane m.in. Dziekana Wydziału Zarządzania, PTS, europosłów z województwa pomorskiego. Nagrodę główną – wyjazd studyjny do Brukseli ufundował Pan Europoseł Jarosław Wałęsa. Nagrodą za II miejsce był 2-tygodniowy obóz żeglarski na Mazurach ufundowany przez firmę żeglarską Wind-Hunter. Nagrody zwycięzcom w imieniu Komitetu Okręgowego OS w Gdańsku wręczył Prodziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Prof. UG Krzysztof Najman.

Uczniowie ci zgodnie z Regulaminem Olimpiady Statystycznej edycja 2018/2019 zakwalifikowali się do zawodów centralnych, które odbyły się w dwóch etapach.

Etap pierwszy Zawodów Centralnych, polegający na rozwiązaniu testu on-line odbył się 27 lutego 2019 r. się w siedzibie Komitetu Okręgowego – w Urzędzie Statystycznym w Gdańsku. Do drugiego etapu Zawodów Centralnych zakwalifikował się Patryk Chmielecki – zwycięzca  Zawodów Okręgowych.

Drugi etap Zawodów Centralnych – finał Olimpiady Statystycznej, odbył się 13 marca 2019 r. w siedzibie GUS w Warszawie. Ostatecznie Patryk Chmielecki zajął 3 miejsce w kraju. Serdecznie gratulujemy !

Szczegółowe informacje na temat Olimpiady Statystycznej znajdują się na stronie internetowej: www.stat.gov.pl/portal-edukacyjny/olimpiada-statystyczna

Do góry