Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności prowadzone jest w Polsce kwartalnie od maja 1992 r. i doskonalone zgodnie z zaleceniami Eurostat. Podstawą metodologii BAEL są definicje dotyczące ludności aktywnej zawodowo, pracujących i bezrobotnych, przyjęte na XIII Międzynarodowej Konferencji Statystyków Pracy w październiku 1982 r. i zalecane do stosowania przez Międzynarodową Organizację Pracy. Przedmiotem badania jest sytuacja w zakresie aktywności ekonomicznej ludności, tzn. fakt wykonywania pracy, pozostawania bezrobotnym lub biernym zawodowo w badanym tygodniu.
Do szczegółowych zadań Ośrodka BAEL należy m.in.:
● kontrola zbiorów krajowych po zakończeniu badania; analiza błędów i kompletności badania,
● udział w międzynarodowych spotkaniach oraz przedsięwzięciach dotyczących BAEL organizowanych m.in. przez Eurostat,
● gromadzenie, aktualizacja oraz udostępnianie aktów prawnych dot. BAEL,
● zapewnienie tłumaczenia korespondencji i innych materiałów z Eurostatu na jęz. polski i dokumentacji wysyłanej do Eurostatu na język angielski,
● współpraca z Departamentem Badań Społecznych i Rynku Pracy GUS w zakresie m.in.:
– opracowywania zasad metodologicznych dotyczących badania podstawowego oraz badań modułowych,
– opracowywanie zeszytów metodologicznych BAEL,
– opracowywanie publikacji dotyczących aktywności ekonomicznej ludności na podstawie zgromadzonych danych.
W ramach naszych zadań współpracujemy z GUS, CIS, Pomorskim Ośrodkiem Badań Regionalnych oraz Ośrodkiem Statystyki Warunków Pracy.
Na podstawie uogólnionych wyników reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny, opracowywane są informacje wydawane w formie publikacji kwartalnych.