Europejskie badanie poczucia bezpieczeństwa (EU-GBV) 01.08-30.11.2022

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
05.08.2022

Od 1 sierpnia do 30 listopada 2022 r. na terenie całego kraju zostanie przeprowadzone Europejskie badanie poczucia bezpieczeństwa (EU-GBV). Celem badania jest zebranie danych na temat bezpieczeństwa osobistego. Badanie EU-GBV opracowane zostało przez Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny) i przeprowadzane będzie zarówno w Polsce, jak i w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zastosowano wspólną metodologię dla krajów Unii Europejskiej, które przystąpiły do realizacji badania. Umożliwi to uzyskanie porównywalnych wyników i ocenę zjawisk wskazujących na naruszenia osobistego poczucia bezpieczeństwa.

Ankiety skierowane będą do osób wybranych w drodze losowania. Sposób realizacji badania będzie dostosowany do stopnia zagrożenia epidemicznego. W sytuacji, gdyby występowały istotne ograniczenia w kontakcie osobistym, badanie realizowane będzie telefonicznie lub poprzez pozostawienie w kopercie ankiety i późniejsze odebranie kwestionariusza przez ankietera.

Wszystkie wypowiedzi będą traktowane jako anonimowe i poufne. Pozbawione cech identyfikacyjnych. W badaniu obowiązuje bezwzględnie przestrzegana zasada prawnego zapewnienia tajemnicy statystycznej, a uzyskane informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do sporządzania zestawień zbiorczych i analiz. Opublikowane dane nie będą powiązane z konkretną osobą lub adresem.

Tożsamość ankietera statystycznego można sprawdzić:

  • dzwoniąc do urzędu statystycznego w swoim województwie http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/Kontakt.htm,
  • na stronie „Sprawdź tożsamość ankietera” https://sa.stat.gov.pl/formularz/ podając imię, nazwisko i numer legitymacji ankietera,
  • dzwoniąc na infolinię +48 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora), na linię dedykowaną badaniom ankietowym, funkcjonującą pod wewnętrznym numerem 7 (7 i 2 badania społeczne i badania cen).

Wyniki badania w formie zbiorczych analiz  prezentowane będą w elektronicznej publikacjach EUROSTAT (Urząd Statystyczny Unii Europejskiej).

Dane zebrane podczas badania są:

  1. przetwarzane zgodnie z przepisami RODO – Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE,
  2. objęte tajemnicą statystyczną na podstawie art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. o statystyce publicznej, a za naruszenie tajemnicy grozi odpowiedzialność karna określona w art. 54 i 55 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
Do góry