Niniejsze opracowanie jest kolejnym z serii wydawnictw zawierających wyniki przeprowadzonych w 2002 roku spisów - Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań i Powszechnego Spisu Rolnego.
Zawarte w tym zeszycie wynikiNarodowego Spisu Powszechnego obejmują informacje charakteryzujące migracje wewnętrzne i zagraniczne ludności.
Opracowanie zawiera charakterystykę demograficzną i społeczną ludności przybyłej do miejscowości aktualnego zamieszkania w latach 1989-2002 z innego miejsca w kraju. Charakterystyka ta obejmuje informacje o strukturze ludności migrującej według płci, wieku, stanu cywilnego, poziomu wykształcenia oraz źródeł utrzymania. W publikacji zaprezentowano informacje o międzywojewódzkich i wewnątrzwojewódzkich przemieszczeniach ludności, a także o przepływach między terenami wiejskimi i miejskimi.
W zakresie migracji zagranicznych opracowanie zawiera obszerną charakterystykę demograficzną i społeczną osób mających – w momencie spisu ludności – status migranta. Są to następujące grupy: ludność przybyła na pobyt stały z zagranicy do Polski w latach 1989-2002 oraz imigranci, tj. osoby przybyłe do Polski na pobyt czasowy z zagranicy i emigranci – osoby przebywające czasowo za granicą.
Niniejsze opracowanie, podobnie jak wcześniejsze publikacje z omawianej serii wydawniczej, oprócz tablic statystycznych z danymi źródłowymi, zawiera także uwagi metodyczne, omawiające podstawowe zasady, definicje i pojęcia zastosowane w Narodowym Spisie Powszechnym 2002 r., i uwagi analityczne, gdzie przedstawiono krótką analizę uzyskanych wyników spisu. Dane liczbowe zawarte w tablicach statystycznych zilustrowano wykresami.
Przekazując Państwu kolejną partię wyników przeprowadzonych niedawno spisów Urząd Statystyczny składa serdeczne podziękowanie wszystkim osobom i instytucjom uczestniczącym w ich przygotowaniu i przeprowadzeniu.
Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Spisowego
Dyrektor Urzędu Statystycznego
Janusz Łyskawa
Gdańsk, grudzień 2003 r.